Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier 2011

25.06.2011
nonstop-beh-hrebenom-nizkych-tatier-2011

Dovolím si začať trochu netradične – prehľadom počasia z posledných ročníkov, nech je jasné o čo tu dnes išlo:

2008 – pekne a teplo

2009 – hnusne a teplo

2010 – hnusne a kosa

Čo si matka príroda asi pre nás pripravila tento rok? Je sobota 6 hodín ráno, počúvam v rádiu živý vstup kolegu meteorológa z SHMÚ. Lomničák -4, Chopok +1, vo vysokých polohách Tatier sneženie, nárazy sz vetra také, že číslu veriť nechcem. Pohľad z okna v Banskej  Bystrici smerom na juh – obloha bez obláčka, na balkóne príjemne teplo. Pohľad na sever na Prašivú už je ale horší, hmmm...

 

         Tradične natrieskaný autobus sa štverá na Trangošku, vonku síce neleje, ale prší pekne, nikto sa akosi nehrnie von. Prístrešok pri štarte je o chvíľu plný, ostatní zháňajú suchý pľac pod stromami. Pohľad hore do rýchlo sa sunúcich mrakov navodzuje „trošku nervozity“. Tú ale rýchlo zažehnáva riaditeľ pretekov pokynmi o správaní sa pri stretnutí s medveďom – je ich tam vraj v lese nad Donovalmi požehnane :-)

 

         No nič, ideme na to. Organizátori v tomto 19. ročníku urobili zas malú zmenu: štart vo dvoch vlnách sa vlani asi neosvedčil, ide sa naraz. Prihlásených 118 pretekárov je o dosť viac ako na polmaratón (dokopy bolo vari 190 ľudí na oboch tratiach). A skoro všetci štartujú, napriek počasiu. Aj toho roku nejakí v kraťasoch, klobúk dolu! Po „Štefáničku“ tradičné rozdýchavanie a utriasanie poradia – ako som sa neskôr dozvedel, vpredu to bola až do cieľa sólo jazda obhajcu vlaňajšieho prvenstva a čerstvého veterána (nad 40 rokov) Petra Bielika. Za ním vraj skupinka (v maličkých odstupoch) so znovu druhým Tomášom Ondráčkom, Pachom Bičianom (ročník 1957!, samozrejme víťazom M60), ktorému to vraj dnes nešlo (keby nám mladším niektorým tak nešlo...) a ďalším „nadštyridsiatnikom“ Romanom Balážom, ktorý naopak oproti vlaňajšku zlepšil čas o vyše 10 minút. Ešte nejakí sa tam naháňali, aj lepší boli ako tí spomenutí, ale som si nezapamätal, vo výsledkoch nájdete. Žien tradične bolo pomenej, aj tu vlaňajšia víťazka Adéla Esentierová obhájila s prehľadom – aj keď v cieli to vyzeralo, že si ku koncu riadne siahla na dno.

 

         Polmaratóncom vymysleli organizátori lepšie prekvapko: vraj zistili premeraním trate, že má len 18km, tak vymysleli okruh – najprv dolu do Korytnice, odtiaľ  hore do Hiadeľského sedla a po starej trati do cieľa. Ten zas mal vraj 23km :-) Ani to na poslednú chvíľu nedali na stránku, vraj experiment, čo bežci povedia. Čo som ja počul, viacerí nadávali na dlhý úsek dolu kopcom po asfalte. Ale kto nič neskúsi, nič sa nedozvie, možno jubilejný 20. ročník bude super trať. Veď čo bráni nasmerovať polmaratón smerom na Šachtičky, alebo napríklad predĺžiť pôvodnú trať smerom na Prašivú, oproti zbiehajúcim dlhotratiarom? Dobrý adrenalín by to bol :-) Polmaratónci mali akosi viac kategórií, vyhlasovanie je v galérii, ale prepáčte, mená si nájdite vo výsledkoch na stránke pretekov. Jediné nad ktorým rozum zastáva, je najmladší účastník, len 15-ročný Dominik Styk, to chce poklonu! A zdravé kolená aj o pár rokov... Ale prečo nevyhlásili aj najstaršieho? Možno žiadny nebol :-)

 

         Inak počasie na hrebeni bolo ako cez kopirák vlaňajšie, v prvej polovici sa bežalo v mrakoch, tesne nad nulou, bonusom boli zo dve snehové prehánky, jedna s dažďom pod Chopkom, druhá taká „akupunktúrna“. Len tie nárazy vetra mám dojem že boli viac do chrbta, niekedy pomáhali až moc zrýchliť dolu kopcom. Vietor a vlhko vháňali slzy do očí (a sople do nosa) just tam, kde bolo treba pod nohy kukať, čiže tiež dolu kopcom, no sranda. Od Ďurkovej išli mraky preč, pomaly bolo treba aj vyzliekať, na Kečke už určite. Žula bola mokrá, hlina suchá, celkom dobre sa myslím šlo. Organizátorom vďaka za intenzívnejšie pripomenutie pred štartom, že sme v národnom parku a odhadzovať obaly sa nesluší. Neviem či to pomohlo, či ich vietor odfúkol, ale zohýnať som sa musel len pre obal z „Inkospor x-treme energy bar“, tak dúfam že sa aspoň trochu zamyslí ten pako z čela poradia, čo to odhodil. Nejaké nadávky na organizátorov boli ešte v cieli nad výsledkami, ale tie boli len priebežné, hádam sa do vyhlasovania všetko vysvetlilo. Hlavne že nik nezamrzol, ani medveď nikoho nezožral, len blúdenia bolo sem-tam trochu. Na „bedňu“ neprišla len druhá žena z dlhej trate a víťaz polmaratónu, inak by v galérii mali byť všetci ocenení.

Uvidíme čo bude o rok, hlavne na počasie sa teším, či sa tú postupnosť podarí zachovať :-)

 

Rišo Pouš

 

 

Výsledky

Fotky Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier 2011

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier 2011
Ripo 27.06.2011
Kto chcete fotky vo vacsom rozliseni, piste rovno sem: richard.pous@umb.sk

RE: Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier 2011
Ripo 28.06.2011
28.6. - pridali sme fotky z hrebeňa, vrelá vďaka vám, hrdinskí občerstvovači z Ďurkovej!!!

RE: Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier 2011
Ripo 29.06.2011
Trochu menej optimistický pohľad na preteky od Vila Nováka je na http://42195.sk/ v kategórii články (z 27.6.2011)

RE: Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier 2011
Ondriško 29.06.2011
Tak preto si tak utekal, keď si na Ďurkovej mal podporný tím!

RE: Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier 2011
Ripo 13.07.2011
Nové fotky priamo z hmly na hrebeni - vďaka Janovi z LM

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri