Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského

24.06.2015
nosicska-stovka-2015-–-xiv-memorial-dura-petranskehoV priebehu roka sa na Slovensku konajú iba 2 akcie horských nosičov, kedy sa medzi sebou schuti porovnajú a večer poriadne zabavia. Či „schuti“ a „poriadne“ vedia iba tí, ktorí nejakú Sherpu a Stovku niekedy absolvovali.

Aj tento rok si takto v strede júna pripomenuli ľudia z hôr a nosiči svojho parťáka Juraja Petranského, ktorý zahynul pred 15 rokmi pri vynáške v hangu pod Terynkou. V minútke ticha si všetci spomenuli aj na Duška Hudáka, ktorý ešte pred rokom na Stovke súťažil, a dnes už medzi nami nie je.

V nosičských kruhoch panuje rodinná atmosféra, no zároveň drsná rivalita. Svedčí o tom fakt, že pravidelní účastníci sú aj tí, ktorí z objektívnych príčin sa už tomu remeslu nevenujú:
- Jeden je dochrámaný z nosenia,
- Druhý má bolesti ešte z čias keď nosil,
- Tretí rozbitý už nenosí lebo ho bolia bedrá a kolená,
- Štvrtý bývalý nosič je prítomný s barlami,
- ...ide to tak postupne ďalej až dovtedy, kým počet štartujúcich nepresiahne menšinu.

To však nemení sa demolačných súbojoch na trati. S kilečkom na chrbte sa na trať Hrebienok – Zamkovského chata odvážilo 19 hrubokrkých. Do kompenzácie priamej úmery so zdravým rozumom boli na štarte aj 4 baby (25kg) a 4 zmiešané dvojky (25+75kg) a 1 rodina (100kg) bezo zbytku – Matúšekovci.

Z Hrebienka sa postupne vytrácali nosiči v 3-minútových intervaloch. Horúci letný deň sa odrazil na výsledkoch. Traťák Braňa Karafu (39:18) v pohode vydržal. Z víťazstva sa tešil domáci Zámkar Rasťo Goriščák (40:49). Tento hlavohruď konečne ukázal svoju silu a je to jeho prvé víťazstvo v nosičských pretekoch. Druhý bol Maťo Fabšík (43:05) z Borišova, ktorý už medzičasom stihol vyhrať Stovku trikrát. Na bedňu sa ešte pomestil reprezentant Terýnky Matúš Vnenčák (43:34). Silné štartové pole sa husto zoradilo v ďalšom slede. Žiadny pokles výkonnosti u nosičov nebadať. Je za tým drina a litre potu počas celého roka. Viac ako pol milióna turistov sa ročne napapá z vynášok, ktoré títo nosiči na svoje chaty vynesú...

Po dokráčaní posledného stovkára sa priebežne vyhlásili výsledky a rozbehla zábava v tradičnom tatranskom štýle. Každoročný záťažový test terasy Zamky vydržal. Niektorí mali ešte sily zájsť spať na svoje miesto, Mariena plynule prešiel z tanca na stole do spánku. Všetky medvede TANAPu boli videné už pred polnocou pri migrácii slovensko-poľských hraníc, takže turistická sezóna sa môže začať...

Kto má guráž si zapretekať s krosnami na chrbte, najbližšia možnosť bude v sobotu, 17.10. na chatu pod Borišovom. Prvýkrát sa uskutoční Sherpa Rallye vo Veľkej Fatre a bude sa niesť sud (70kg).

Matúš Vnenčák

Fotky Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
jana 24.06.2015
klobuk dole, ste super. aj posledna fotka :)

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
Jaraba 24.06.2015
Prosím vysvetlite mi niekto zasvätený, či sú to "krosná" alebo "krošne". Lebo mne sa pod pojmom "krosná" v hlave zjaví taký ten sersám na tkanie kobercov... Inak pekné nohy. Všetci! :o)

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
Jano 24.06.2015
Krosne su specialne drevene nosidla, ktore pouzivali remeselnici na nalozenie tovaru na predaj po chotari. V horach sa specialne upravili na vynos tovaru s velkou vahou. Kazdy nosic ma individualnu krosnu na jeho postavu. Krosna, nie krosna, tie su na pletenie vlny.

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
sherpa 24.06.2015
Jano dobre hovori, aj slovniky to potvrdzuju ;-). http://slovnik.azet.sk/pravopis/kratky-slovnik/?q=krosn%C3%A1 su rozne mutacie, kazdy si po svojom hudie, ale nosia tie vahy na chrbtoch.

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
Jaraba 25.06.2015
Ďakujem, páni, uspokojili ste ma. Presne to som chcela počuť :o)

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
Jano 30.06.2015
co viem, tak "krosná ci krošňa" je to jedno. Kazdy si to vola ako chce. Neskutocny vykon kazdeho nosica, odhodlanie na rozdavanie

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri