Nosičská stovka 2012

26.06.2012
nosicska-stovka-2012

Drevená krošňa – na nej množstvo krabíc a konzerv, pod ňou unavené, do leskla prepotené nohy. Horský nosič. Neoddelieteľná súčasť hôr. Patrí k nim tak ako kamzík či kosodrevina. Hory bez neho by boli chudobnejšie, zdali by sa neúplnými…“ (Jaro Švorc: Spod krošne veselo i vážne)

 

 

Ako už dobrým zvykom býva, počas jednej júnovej soboty sa stretávajú horskí nosiči vo Vysokých Tatrách, aby si spoločne spomenuli na kamaráta Jura Petranského, ktorý tragicky zahynul v lavíne pri činnosti, ktorú mal rád – pri vynáške. Každoročne si tak merajú sily na notoricky známej trase Hrebienok – Zamkovského chata. Aby to nebolo len tak, hore sa nesie rovných 100kg. Toľko pre neznalých problematiky :-)

  

Tentokrát sa preteky konali v sobotu 23.júna. Oproti minulým ročníkom nastali zmeny, čo sa týka kategórií. Bolo zrušené nosenie 2x50kg a baby mali vynášku len 1x25kg oproti minulým dvom. Takže ostali len stovkári – kategória, kde sa už nedá skúšať čo kto odnesie a tajne dúfať že sa nejako dostane do cieľa. Toto je už vysoká škola nosenia, lebo niesť na chrbte svoju váhu plus „čosi“ navyše sa nedá ani veľmi predstaviť. Pri nakladaní na Hrebienku sa nakoniec zišlo 21 nosičov a 8 nosičiek. Čosi pred jedenástou sme si vypočuli pár slov a rád od Petra Petrasa, Marieny a Janky Kalinčíkovej – známych to organizátorov celej akcie. Na štart a potom aj do ciela prišli zatrúbiť originálni švajčiarski trubadúri. A tak za zvukov pastierkych trúb bolo odštartované. Najprv hromadným štartom ženská kategória a po nej o 11:00 intervalovo po jednom aj mužská. Trať bola suchá, schodná, počasie v pohode. Obidve nosičské skratky boli plné zväčša vyhúkaných turistov, ktorým sa moc nechcelo uhýbať. Padli poznámky typu: „To idete asi na čas, však? Tak sa vám teda uhnem“. Alebo: „To aj vy dievčatá nesiete 100kg?“ A podobne :-) Na Zamke turistov ako na Václaváku, takže v „cieľovej rovinke“ bolo predieranie davmi k chate. Nakoniec však všetci došli kam mali. Rekord trate nepadol, ale výkony boli samozrejme parádne . Okrem už starých známych klasikov, ktorí nosia na Stovke každoročne boli aj „prvo-stovkári“ a všetci to úspešne zvládli, za čo im patrí obdiv. Vyhlásenie výsledkov aj spomienka a minúta ticha pred chatou predchádzali zábave, ktorá samozrejme trvala do neskorých nočných - alebo skôr do skorých ranných hodín. Fotečky aj výsledky pozerajte dole. Horám a nosičom zdar :-)

 

Sisa Jahnová

 

 

Videjko z akcie: http://www.teraz.sk/sport/vitazom-nosicskej-stovky-sa-stal-mate/13155-clanok.html
 

 

Fotky Nosičská stovka 2012

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Nosičská stovka 2012
sisa 25.06.2012
link na dalsie foto od Ondru - hadam to pojde >> foto link <<

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri