Nízkotatranská stíhačka 2016

17.07.2016
nizkotatranska-stihacka-2016

Čo som napísal na koniec reportu o lanskom tropicko-búrkovom ročníku? Že to nebolo ešte také zlé, aby nemohlo byť ešte horšie. A keďže predpovede počasia v súvislosti so Stíhačkou mi vychádzajú...

Ale pekne zaradom: Predpoveď, aj tá oficiálna, bola dosť hrozná. Víchor na hrebeni a trvalý, celodenný dážď vďaka tlakovej níži, ktorá sa už v piatok plížila z juhu. Ale v piatok pohodička, pivko na jednej a pizza na druhej terase v Telgárte, ružovučký západ slnka...

Prezentácia aj celý base camp ostali v škole, len nás chudákov účastníkov vyhnali zo školských tried ďalekóó za dedinu do dákych apartmánov, vraj nech sa dobre vyspíme. No aký hnusný komfort!!! Úplne to postrádalo tú romantiku spoločného nespania, chrápania a prdenia na parketách. Zato briefing bol plný noviniek, ako tá moja pizza papriky a slaniny: malé a veľké dropbagy, štikacie štartové čísla, elektronické náramky dokonca!!! Ako v base :-) Ešte dáky pásik na zápästie kvôli občerstveniu či čomu a keď som si chcel ráno dať hodinky, začal som pociťovať nedostatok zápästí.

Dokonca zalaminované kartičky s postupom v prípade núdze! A na prezentácii podpisovanie, že sa zriekam majetkov a orgovia zodpovednosti za mňa, alebo také čosi? No, radšej som to rýchlo podpísal bez čítania :-) Lebo predpoveď bola ozaj čistý hnus.

Ráno pri škole? Sucho, aj keď fučalo dosť, aj stromy sem tam ohlo. A čo? Aspoň je suchý chodník do Šumiaca nie? Ideálnych 11 stupňov, horehronské leto? Na Holi sa uvidí...

Fikot_veterný_aj_štikacíNeuvidelo sa. Lebo mraky. Ale sme dáko kontrolu trafili, to hej :-) Jediné, čo si odtiaľ pamätám, boli nejaké vypúlené oči spod kapucne, ktoré sa akurát vrátili nazad, po pokuse odbehnúť pár metrov od kontroly, vraj: „Je to nebezpečné, hocičo môžeš mať na sebe, uhynieš, zamrzneš!“

Hééééj? :-))))) Tak super, ideme na to hehehe... Veď nie je zlé počasie, len zle oblečený človek, nie? Prečo asi pribudla v povinnej výbave membránová vetrovka? Aj sme šli... Miestami po štyroch, ako nás hádzalo. Ale: len prvých pár sto metrov, potom lepšie a v závetriach Orlovej a Bartkovej (najmä na tých hnusných šutroch) dokonca pokoj a tíš. Pršalo síce málo, ale vodorovne a najmä presne, takže jasné, že sme boli ako v sprche. Masážnej! Ale len sprava a od chrbta, takže ten vietor trochu aj pomáhal, z kopca až moc niekedy. Okuliare by sa zišli - potápačské, ale tiež len niekde. Dobre oblečení, kým sme sa hýbali, teplota fajná.

Za Bartkovou dole do lesa a paráda, aj prsty mi trochu rozmrzli, spokojnosť: zas môžem fotiť :-) A na Andrejcovej sme boli šup šup. Lenže tam správa: akcia zrušená. Aj som to čakal, no škoda, ale čo. Aspoň sme im to tam vyžrali - banány a hrozno, všetko vraj z miestnych zdrojov, a vraj zima! To je tá klimatická zmena. Len čučoriedky vraj ešte nedozreli, nevedia si chúďatká na to teplo asi zvyknúť.

Marek aj v peci zakúril, vraj aby sme sa zakonzervovali dymom, lebo dáko neťahalo a o chvíľu cimra plná smradu. Možno nás chcel pohnať ďalej, aby zo zásob aj iným ostalo. Ale komu, keď vraj len osem dvojíc z Hole vyrazilo? Z toho tri mixy - baby, bufka dole za guráž! A všetky s úsmevom došli!

To_nie_je_zahmlený_objektív,_to_už_je_to_údenie No hej, ale čo teraz? No do Priehyby, to je len 6km a odtiaľ vraj nás zvezú. Tak si kluskáme a zrazu udrie nápad: čo keby sme to dali aspoň po Čertovicu na vlastné triko? Veď pohoda nie? A už sme dole v lese, nie je to tu zlé. Ale ten cerberos Rado (náčelník Ch.K.) na Priehybe všetko stráži a vraj nie, že nikoho nepustí, a že veci aj tak na Donovaly nevezú, treba si ísť po ne do Telgártu.

Noooo ale totooo??? Tak sme im to tam pod tou strieškou aspoň zas pomohli trochu pojesť, nech nemusia všetko dole vláčiť chudáci... A davaj dole do Heľpy. Väčšina organizátorským autom (Tomu sa hovorí servis!). Dvaja sme si to dokluskali peši a z dediny akurát išiel bus do Telgártu. Paráda... Lebo za nami padol cez cestu strom (ono ozaj trochu fúkalo, aj pod hrebeňom) a auto si tam muselo trochu postáť...

Ale najhoršia správa v Telgárte: kým sme sa my pojašenci s víchrom pasovali, väčšina ľudí zákerne zišla dole do školy už z Hole a pojedli skoro všetko, čo bolo nachystané na tri ďalšie občerstvovačky!!! Tsss... No ale dobre, niečo nám nechali a dobré to bolo, ďakujem obetavým orgom, ktorí tie dobroty isto vlastnými telami pre nás bránili :-) Krízový manažment zrejme pamätal aj na toto.

A dokonca aj na autobus, ktorý orgovia objednali z BB, aby tam odviezol účastníkov. Tomu sa faaakt hovorí servis! Vrelá vďaka! Aj keď veľa ľudí sa doňho nenazbieralo, väčšina si asi situáciu riešila na vlastnú päsť.
Tak_hádam_o_rok...Takže tak bolo, ozaj horšie ako vlani, lebo prvý raz sa stalo, že musela byť Stíhačka zrušená (tak už radšej nebudem veštiť). Smola aj po MF100 pred dvoma týždňami, ktorej sa stalo to isté. No ale čo už, počasie na horách poznáme. Rozhodnutie organizátorov platí. Ale sme to vyhodnotili hádam všetci, ktorí sme prišli na Priehybu, že to až také hrozné hore nebolo, a najmä nie nebezpečné. Trochu blbý úsek bol ten hôľny, ale ten bol krátky. Koho vietor podťal, tak len do trávy. Dalo by sa - aj keď ktovie, ako ďalej z Čertovice (tam inak jeden neposlušný z Priehyby prekĺzol - a vravel, že ok). Lajštroch, Králička a ďalej, to by bolo možno iné, ktovie, hmmm...

No_chlapci_ale_vám_to_štimujeAle to, že je niekomu zima na Holi, to predsa neznamená, že je to nebezpečné! To znamená len toľko, že sa zle obliekol, nie? Búrky, to je iné, ale tie nehrozili. To skôr padajúce konáre či dokonca stromy v lesoch za Priehybou.

Tak si len želajme, aby sa budúci ročník už počasie umúdrilo. Všetkým, ktorí túto superakciu každý rok pre nás pár šialencov spáchajú, ešte raz veľká vďaka a nech nestrácajú optimizmus! Veď nerobia preteky v hale, príroda občas ukáže aj svoju drsnejšiu tvár.

Rišo Pouš

Fotky Nízkotatranská stíhačka 2016

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri