Yukon Quest, alebo 1676km so psím záprahom cez ľadovú púšť

06.02.2016
yukon-quest-alebo-1676km-so-psim-zaprahom-cez-ladovu-pust

Život ponúka množstvo dobrodružstiev a Vlado Tatarka bol jeden z tých, ktorí ich realizoval. Zamiloval sa do psov, o ktorých sa hovorí, že sú nielen pekní, ale aj mimoriadne verní a úžasne výkonní – do rasy HUSKY. Pre Vlada ideálni sprievodcovia a kamaráti. Že Vlado neostane pri jednom bolo jasné, mal už plány týchto kamarátov nechať aj poriadne vypotiť. V jeho hlave už dozrieval plán zúčastniť sa najťažších pretekov psích záprahov v Yukone. Samozrejme to malo sytém, Vlado sa zúčastnil mnohých domácich pretekov, lebo súhra človeka a psa tu hrá tú najdôležitejšiu úlohu. Bohužiaľ Vlado sa už svojho štartu na Aljaške nedožil, iné dobrodružstvo skončilo jeho životnú dráhu. Práve dnes štartuje ďalší ročník týchto svetoznámych pretekov, kde niekoľko odvážnych športovcov skúša to, o čom Vlado ešte sníval.

 

Svet je taký malý, že pozrieť sa za veľkú vodu, aké zimné športy sa tam pestujú, už nie je také exotické ako pred 50 rokmi. Tieto preteky síce začali v roku 1984, ale svoj základ majú už v 19. storočí. Hlavnými účastníkmi sú severskí Huskyovia, až potom ich „otcovia alebo mamy“, teda musheri, ako ich tu volajú.

  

Yukon (Yu Choo, veľká rieka), deviata najväčšia vodná cesta na svete, sa stala v 80. rokoch 19. storočia najrýchlejšou a najdôležitejšou cestou medzi Klondikom v centrálnom Yukone a zlatými baňami vo vnútri Aljašky. Kde sa našlo zlato, vznikali aj malé osady ako Circle City, Fourty Mile, Dawson City. Na udržanie styku s väčšími mestami (hlavne obchod a pošta) používali zamrznutú rieku ako cestu pre psie záprahy. Pri mínus päťdesiatich vozili materiál z ďalekého Eagle na Aljaške až do Dawson City. Keď však prišla konkurencia v podobe lietadiel, nestačili držať krok a v r.1963 dal aj posledný záprah výpoveď. Čo ostalo, to boli zvyšky cesty cez horské priesmyky a cez kopce do Whitehorse.

 

Táto cesta by bola úplne zabudnutá, keby sa nestretli dvaja nadšenci, historik Roger Williams a musher LeRoy Shank, akurát po pretekoch v jednej krčme, kde nechali svojej fantázii voľný beh. Že čo keby zorganizovali aj veľké preteky? Vraj sa po niekoľkých pivách vybrali na celú štreku, ktorá končila až vo Whitehorse. O svojich motívoch nehovorili, bola to spontánna vec. Len tých 1500km!!!

 

Nebolo isto jednoduché zaviesť nové preteky, lebo vtedy už jedno maxi podujatie (Iditarod race) existovalo a toto mala byť alternatíva. Štartovať mali len skúsení musheri, ktorí vedia prežiť v divočine, ale hlavne sa vedia starať o zdravie svojich psov a na preteky prinesú mimoriadne výkony.

 

Na začiatku sa nikto o ich vízie nezaujímal. Ale nedali sa odradiť a pomaly začalo rásť pole fanúšikov, ktorí im robili propagáciu v sídlach, ktoré ležia popri ceste. Ako prvý sa prihlásil účastník z Haines na Aljaške, po ňom ďalších 40 musherov a tak sa zrodil projekt Yukon Quest. 25.2.1984 odštartoval prvý ročník, víťazom sa stal Sonny Lindner a zakladatelia odvtedy vedeli, že tieto preteky nezomrú.

 

 

Touto krátkou históriou pretekov som chcel čitateľom len priblížiť, čo by na takej dlhej a mimoriadne namáhavej trati musel Vlado prekonávať a zažiť. A že tam skúsenosti znamenajú viac ako samotná telesná príprava. Ale kto si chce plniť svoje sny, musí ich skúšať aj praktikovať. Pretože Vladovi sa to za života už nepodarilo, priblížime jeho veľký sen verejnosti aspoň týmto príspevkom.  Slováci, priatelia tohto športu, napíšte sem aj vaše zážitky s vašimi psami na pretekoch!

 

pripravil Jano Banko

 

 

Fotky Yukon Quest, alebo 1676km so psím záprahom cez ľadovú púšť

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri