Vznikla Slovenská Skyrunningová asociácia

30.04.2016
vznikla-slovenska-skyrunningova-asociacia

Tlačová správa o vzniku Skyruningovej asociácie + minirozhovor s jej predstaviteľom Martinom Kovaľom

 

 Skyrunning na Slovensku: Významný krok vpred!

Po troch rokoch jednaní s ISF (International Skyrunning Federation) a zdolaní niekoľkých prekážok, ktoré sa nám medzičasom postavili do cesty sa dostávame k značkám a licenciám ISF a zakladáme formálny rámec - Slovak Skyrunning Association. Ním by sme chceli dostať Skyrunning pod jednu strechu, legálne používať jeho formát, a vystupovať vo vzťahu k ISF a zahraničiu jednotne.

Ako vznikla myšlienka založiť SSA - Slovak Skyrunning Association

Skyrunning sme si prvykrát skúsili v roku 2012 vo forme extrémnejšieho behu do vrchu - Beh na Slávkač (teraz už Tatranská Šelma Vertical). Prostredníctvom neho sme objavili čaro behu vo vysoko/horskom prostredí s dôrazom o zdolanie ani nie tak horizontálnej vzdialenosti ako poriadneho prevýšenia tzv. vertikály . Začali sme ho sledovať v skromnejšom domácom ale hlavne pompéznom medzinárodnom prostredí. Stále sme verili, a aj naďalej veríme, že aj Slovensko dokáže konkurovať svetu a to nie len špičkovými pretekármi, ale aj kvalitnými podujatiami. Mohlo by ich byť o trošku viac vďaka ucelenému formátu a komunite pretekárov s ratingom. Oproti mnohým krajinám, kde sa Skyrunning už udomácnil, reliéf našich hôr poskytuje perfektné podmienky. Tatry sú naším najväčším esom v rukáve, avšak netreba zabúdať aj na ostatné kúty nášho Slovenska. Je veľa miest, kde sa dá vymyslieť pekná skyrunningová trať! Príkladom môže byť VitalCity SKYRACE 2016, ktorý organizujeme v Máji.

Skyrunning a jeho história

Skyrunning začal pred dvadsiatimi rokmi veľmi vysoko. Bol doménou bežcov v Alpách, ktorí zdolávali MontBlanc (4809 m n. m.), Matterhorn (4478 m n. m.), Monte Rosa (4634 m n. m.) a dokonca sa dostal aj do Himaláji. V súčasnosti ho trend a popularita behu v horách tlačí podstatne nižšie. ISF si to uvedomuje a preto promuje tento šport, otvára ho čím ďalej tým širšej verejnosti. Dôkazom toho je aj jeho iniciatíva urobiť so Skyrunningu šport prikrytý rúškom olympijskej prestíže.

Skyrunning v slovenských pomeroch

Koncom roku 2013 som sa teda s bratovou pomocou rozhodol preskúmať možnosti Skyrunningu u nás na Slovensku a nájsť spôsob ako bežcov priblížiť ešte viac k horám. Inými slovami nepoznať hory len z hrebeňa, ale oveľa viac komplexnejšie. Doma máme silnú tradíciu dlhých hrebeňoviek (NSBHNT, NTS, MF100, ST...) ale aj mnoho behov do vrchu (Choč, Slávkač a iné). Naším zámerom je kombinácia týchto typov pretekov, pohrať sa s trasovaním, krížiť hrebeň a priniesť skúseným pretekárom dynamickú, "trošku" strmú, ťažkú a to krajšiu trať. Naším zámerom je tiež skúsiť pretekárov motivovať, a podľa možností aj pomôcť dostať ich na medzinárodné podujatia skyrunningového formátu.

SSA - Slovak Skyrunning Association potrebuje šikovných ľudí

Hoci sme urobili prvý krok, založili Slovak Skyrunning Association, neradi by sme zostali sami. Slovenský Skyrunning potrebuje omnoho viac ako len voľný čas a prácu VitalCity teamu. Potrebujeme šikovných organizátorov, kvalitné preteky, nájsť elitných, konkurencieschopných pretekárov, ale aj sponzorov. Ďalej ľudí v “backstage-i” - grafikov, fotografov, blogerrov. Preto by sme túto správu, naše úplne prvé formálne vyhlásenie, chceli otočiť na vás milí bežci vo forme výzvy. Ak vás láka Skyrunning, máte nápady, chcete nám pomôcť a hlavne stáť pri zrode niečoho hodnotného a prestížneho - ozvite sa nám! Skyrunning je akousi výsadou, alternatívou ísť hore. Skúsme sa teda na tejto ceste spoločne "potiahnúť".

Pozvánka na SKYRACE* do Smolníka 21.5.2015

Všetkých nadšencov Skyrunningu súčasne pozývame do Smolníka, centrálnej časti Volovských vrchov, podcelku nášho Slovenského Rudohoria kde 21.5. odštartujeme náš úplne prvý Skyrruningový pretek VitalCity SKYRACE 2016 (27km, +2000m, skyrace.vitalcity.sk) a tak aj novú etapu v histórií slovenského skyrunningu! Viac info aj prihlasovanie na preteky nájdete tu: http://skyrace.vitalcity.sk/


 

Skyrunning

 

Doplňujúci minirozhovor Vetromagu s Martinom Kovaľom, zástupcom novovzniknutej SSA:

 

Aké parametre pretekov zahŕňa pojem Skyrunning? Ktoré preteky ešte budú spadať pod tento termín a ktoré už nie?

- Parametre skyrunning pretekov sú zachytené v pravidlách vydaných ISF (International Skyrunning Federation). Preteky sú rozdelené do troch hlavných kategórií SKY (SkyRace, SkyMarathon), ULTRA (Ultra SkyMarathon, Ultra XL SkyMarathon) a VERTICAL (napr. Vertical Kilometer). VERTICAL poznáme ako beh do vrchu, no pravidlá mu pripisujú obtiažnosť. Pre skyrunning je dôležitý sklon a preto by beh do vrchu mal mať v priemere minimálne 25% plus niektorú pasáž (alebo aj viac pasáži) aspoň 30%-tnú. SKY a ULTRA sa odlišujú vzdialenosťou ale do „hry“ vstupuje aj čas, za ktorý ich víťaz bude schopný zdolať. Kritériom je 50 km a časová hranica 5 hodín. To je medzník medzi SKY (kratšie, min 1200 prevýšenie, min 20 km) a ULTRA (dlhšie) skyrunning pretekmi.
 

Aký by mala mať novovzniknutá asociácia vzťah k už existujúci podujatiam ako napr.: Šelma, beh do Choča, beh cez Klin a pod., rovnako aj ku už existujúcem poháru v behu do vrchu poriadaného bežeckým zväzom?

- To je dobrá otázka. Chceli by sme zastrešiť aj existujúce preteky. To by bola pre nás najľahšia a najpohodlnejšia možnosť ako sa odraziť na samom začiatku. Niektorých organizátorov sme už oslovili, niektorých v blízkej dobe ešte len oslovíme. Na druhej strane nechceme poškodiť alebo narušiť už existujúce seriá poháre. Podľa môjho osobného názoru by to bola dosť škoda - stojí za nimi nielen história, ale aj kopec energie a času, ktorú do toho organizátori dali. Nám vyhovuje len hŕstka aktuálnych pretekov. Mnoho z nej si už aj vymenoval. Pre túto a možno aj budúcu sezónu musíme nájsť kompromis. Veríme však, že aspoň strednodobom horizonte sa nájdu organizátori, ktorí „ušijú“ skyrunningové podujatia na mieru. 
 

Plánujete napríklad nejaký spoločný pohár v Skyrunningu? Prípadne oficiálne Majstrovstvá Slovenska a podobne?

- Pre tento úvodný rok ešte asi nie. Pre budúcnosť to nevylučujeme. Je to akási vizitka krajiny, bonita, ktorú preteky môžu získať. V súčasnom roku sme sa dohodli pripísať pretekárom rating, resp. vyhotoviť rebríček. Takýmto spôsobom by sme chceli na jednej strane zviditeľniť pretekárov, na druhej strane identifikovať talenty, s ktorými by sme chceli v budúcnosti užšie spolupracovať.

Diskusia

RE: Vznikla Slovenská Skyrunningová asociácia
Jano 29.04.2016
Riso, tak tento vyvoj ta musi potesit, alebo sa mylim? V Alpach sa to zu davno udomacnilo a ucastnici sa mnozia ako kobylky.

RE: Vznikla Slovenská Skyrunningová asociácia
Ripo 30.04.2016
Janko, nech sa bezci tesia, ja som turista :-)

RE: Vznikla Slovenská Skyrunningová asociácia
gigo 01.05.2016
SSA- Slovenská Skialpinistická Asociácia bola zaregistrovaná pred viac ako 10-timi rokmi, tak si to tu, prosím, OPRAVTE.

RE: Vznikla Slovenská Skyrunningová asociácia
Martin Koval (hello@skyrunning.sk) - 02.05.2016
Zdravim, SSA v clanku sme pouzili len ako neformalnu skratku. Nie je pouzita v ziadnom oficialnom dokumente. Respektujem Slovensku Skiaplinistucku Asociaciu, a tak ju teda prestaneme pouzivat vzhladom k tomu, ze je uz zauzivana inde. Dakujem za dotaz.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri