Memoriál Ing. Jozefa Psotku, 32. ročník

16.10.2016
memorial-ing-jozefa-psotku-32-rocnik

Už 32. ročník memoriálu Ing. Jozefa Psotku sa v sobotu 15.10. uskutočnil vo Vysokých Tatrách. Známe to bežecké podujatie, ktoré vzniklo predovšetkým ako spomienka na dve tragické udalosti z Everestu. Minulý rok sa pri usporiadaní memoriálu udiala pozitívna zmena: centrum pretekov sa presunulo zo Sliezskeho domu do Tatranskej Lomnice. Vďaka tomuto sa už po druhý raz podujatie tešilo peknej účasti aj napriek nie najoptimálnejšiemu vývoju počasia.

 

Naplánovaná trasa cez sedlá sa bohužiaľ nemohla uskutočniť ani tento rok ale náhradná trasa nebola o moc ľahšia a poriadne preverila sily účastníkov. Bežci si mohli vybrať ako aj minulý rok z dvoch tratí. Tá kratšia sa išla nonstop a tým najrýchlejším trvala okolo dvoch hodín. Hlavná trasa s názvom Extrem sa niesla v znamení improvizácie. Na pretekárov čakala najprv časovka s hromadným štartom z Tatranskej Lomnice na Zbojnícku chatu. 

 

 

Účastníci si takto mohli užiť vysokohorského terénu aj napriek tomu, že cez sedlá sa nebežalo. Počasie v sobotu spolupracovalo a tak si bežci túto náročnú trať mohli vychutnávať :) Po občerstvení na Zbojníčke nasledoval zbeh dole na Hrebienok, kde bol štart druhej časovky. Odtiaľto sa bežalo na plné pecky až na Sliezsky dom. Tu končila druhá časovka. Pretekárov čakal nemeraný presun do Starého Smokovca na Jakúbkovu lúku. Tu na už únavou poznačených borcov čakal štart tretej časovky. Tá viedla nie zrovna najpriamejším smerom až na Hrebienok. Odtiaľ nasledoval ešte presun do miesta štartu v Tatranskej Lomnici. Úlohou pretekárov bolo to stihnúť v limite 8 hodín.

 

Napriek "náhradnej trati" bol tohtoročný Psotkov memoriál podstatne náročnejší ako kedysi bývala hlavná trať cez sedlá zo Sliezskeho domu. O tomto fakte vypovedá predovšetkým súčet všetkých troch časoviek. K tomu prispeli aj aktuálne snehové podmienky a tak o zábavu nebola núdza. 

 

 

S náročnou traťou sa najlepšie popasoval medzi mužmi Matúš Vnenčák, ktorý sa po zdravotnej pauze predstavil vo výbornej forme. Druhé miesto patrí mladému Vladovi Jambrichovi a po tretie miesto na bedni si dobehol už veterán a nestarnúca "celebrita"  terénneho behu a skialpinizmu na Slovensku  Milan Madaj. Na štvrtom mieste skončil známy slovenský vytrvalec Richard Zvolánek, tohtoročný víťaz Štefániktrailu.

 

Medzi ženami patrili miesta v tomto náročnom behu skúseným a známym nielen bežkyniam: Na prvom mieste dobehla Zuzana Dudášová z Oravy. Druhá bola nestarnúca Jana Madajová, ktorá nechala za sebou nie o veľa taktiež pravidelnú medailistku podujatia Lenku Hiklovú.

 

Podujatie bolo obdarené nádherným počasím a tak sa celý deň niesol v znamení dobrej nálady a mnohých príjemných stretnutí. Moje myšlienky nad tým, či by sa raz nemohol Psotkáč bežať systémom nonstop dostali výraznú trhlinu. Tú spôsobil práve tzv. spoločenský faktor. Pri systéme časoviek totiž ostáva počas preteku oveľa viac priestoru na stretnutia s priateľmi, známymi a na rozhovory s nimi ako by tomu bolo pri behu štart-cieľ...

 

Psotkáč ostáva podujatím špeciálnym, tatranským, (terénnym) a ostáva len dúfať, že počasie nás konečne pustí aj do sediel na Mega trať, ktorá čaká už dva roky na svoju premiéru.

 

Vďaka všetkým organizátorom:

 Športový klub JAMES Kežmarok,Horolezecký klub STU Bratislava,Šport Club Rysy Poprad, Tatranská horská služba - dobrovoľný zbor Vysoké Tatry

 

výsledky na stránke Psotkovho memoriálu

 

krátke video nájdete na našej FB skupine Vetroplachmagazin

 

 

Martin Bartoň

foto: Rišo Pouš

 

Fotky Memoriál Ing. Jozefa Psotku, 32. ročník

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Memoriál Ing. Jozefa Psotku, 32. ročník
Ripo 18.10.2016
Kto by chcel fotku svojho seba v lepsom rozliseni, tak tu: https://uloz.to/!Jk22PLLbkikg/psotkac-2016-rar

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri