Malofatranská stovka 2017

03.07.2017
malofatranska-stovka-2017-

Sobota ráno 1. júla, Terchová, námestie pod plechovým Jánošíkom: Maťo Drozd hlási dve minúty do štartu a pod štartovou bránou nikto... Okrem neho a niekoľkých ďalších organizátorov. Dôvod? Pretekári sa neďaleko odtiaľ tlačia ako ovce v košiari pod igelitovými strieškami trhovníckych stánkov. Lebo počasie zas ukazuje, že aj tentokrát (ako zatiaľ každý rok) prispeje k extrémnosti najnáročnejšej slovenskej stovky. Aladin nesklamal a po tropických horúčavách minulých týždňov poslal na Slovensko pár frontov s lejakmi a búrkami. Ten posledný akurát zúri v Terchovej.  Našťastie zatiaľ bez búrky, ale tropický lejak bičuje okolie.

 

 

Do takejto nádhernej perspektívy sa o šiestej ráno vrhá necelá dvojstovka masochistov, z toho 133 stovkárov. Zvyšok sú polovičkári a štafetári – novinka v pravidlách MF100. Lebo po vlaňajšom nápore na registráciu, kedy bol limit 300 ľudí rýchlo naplnený, ale záujemcov o polovičnú trať bolo viac ako stovkárov, sa orgovia rozhodli polovičnú trať zrušiť a nahradiť ju dvojčlennými štafetami. Odovzdávať si mali na Lipovci a končiť na Fačkovskom sedle spolu so stovkármi. Nech je to prevažne stovka a nie päťdesiatka, no nie?

 

 

Lenže ďalšou podstatnou novinkou bola nutnosť kvalifikácie, čo asi dosť ľudí odradilo, počítať si dáke koeficienty. A mnohí by sa ani nedopočítali. Takže zrazu sa stalo, že limit nie a nie naplniť. Tak bola „last minute“ otvorená predsa len aj registrácia na polovičnú trať. Nazbieralo sa nejakých 30 ľudí a skoro toľko štafiet, aj keď nakoniec nenastúpili všetci.

 

 

Zato tradičná nocľaháreň na dlážke telocvične bola obsadená ako obvykle, ale konečne sa tam dalo spať, teplota tak akurát, nie ako v saune. Prezentácia vonku pod strechou fičala ako obvykle, plynule až do noci, mikrofón fungoval, krikľavých organizátorských viest bolo zas akosi viac. Proste títo ľudia to vedia, klobúk dole!

 

 

Takže nazad na štart: tentokrát všetci vyrazili do bahenných kúpeľov priamo po ceste.Vlaňajšia šmýkačka - zadkovačka po mokrej tráve spod sochy Jánošíka bola zrušená. Inak mala mať trať rovnaké parametre ako vlani. Ale aj tu človek mienil a počasie menilo. Už na prvej živej kontrole vo Vrátnej sa všetci dozvedeli, že Rozsutec sa ruší a bude sa len traverzovať. Kvôli bezpečnosti – vďaka lejaku sa tam nebezpečne šmýka a zhora nebezpečne hrmí... Hlásili horskáči z Medziholia. Ale potom sa to presne podľa predpovedí upokojilo a až na pár blatnatých zbehov v prvej polovici (Stoh, že?) bolo až do konca počasie bežecky takmer ideálne. Konečne!!! A prejavilo sa to aj na výsledných časoch.

 

 

Zaujímavé, že na štartový pokyn nevyrazili všetci – menej odolné povahy sa rozhodli počkať, kým dochčije. Niektorým sa to vypomstilo, lebo nestihli už prvý časový limit v Starej doline (3,5 hodiny od štartu). A ten bol nekompromisný, lebo je tu ďalšia novinka – čip každému na ruku a „pípanie“ na každej kontrole, časy zaznamenané presne. Takže napríklad aj boje o pozície sa dali sledovať v reálnom čase online, pekne z domu od kompu, TU .

 

 

A bolo čo sledovať! Lebo na rozdiel od minulých ročníkov bolo vraj zahraničných účastníkov percentuálne menej, ale zato prišla elita. Ešte v polovici tesne viedol Tomáš Kačmarčík, nakoniec štvrtý - aj kvôli zdravotným problémom, ale stále v super čase 14:43. Prvé tri miesta medzi mužmi tak brali bratia z ČR: Vít Otevřel (14:09), Jakub Uherek (14:17) a Radek Chrobák (14:34). Vlani som tu písal o „kozmickom“ víťaznom čase 17:25, tak tieto časy sú z dákeho iného sveta asi...

 

 

Ženské prvenstvo brala Viyaleta Piatrouskaya z Poľska za 17:23, čo je tiež rýchlejšie ako vlani prvý muž! Druhá Lucia Dobrucká „zachraňovala“ domácu česť (19:16) a tretia dobiehala s prvým svetlom nového dňa Petra Ševčíková z ČR (21:07).

 

 

Všetko super časy - a neplatí to len pre víťazov, ale aj pre ďalších v poradí a štafetárov. Halászovci ako prví dorazili dokonca za 13h 49min. Kompletné informácie samozrejme nájdete na stránke MF100 . Úroveň ultratrailov u nás rastie a ani tentokrát to nebolo len počasím. Okrem výkonnostného progresu účastníkov (medzi ktorými je stále viac pretekárov, nielen diaľkoplazov) je to veľká zásluha organizátorov. Jednoducho: dobré meno podujatia láka kvalitné mená. Len tak ďalej, tešíme sa čo bude o rok. O to viac, že Maťo Drozd sľubuje "MF100 v novom formáte". Žeby v míľach?

 

Rišo Pouš

 

Fotky Malofatranská stovka 2017

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Malofatranská stovka 2017
Ripo 03.07.2017
Tu je pár fotiek, ktoré sa mi podarilo zaostriť: https://uloz.to/!Sz9rN2UoP2Jy/mf100-2017-rar

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri