Börszöny Trail: maďarské preteky v horskom behu

22.06.2016
borszony-trail-madarske-preteky-v-horskom-behu

Možno si niekto povie, že je to zrejme pominutie mysle ísť na horský beh do Maďarska, keď doma máme kopcov habakuk. Moje predstavy sa tiež niesli v znamení behu okolo kukuričných polí a agátových lesov. Ale povedala som si, že zažiť treba kadečo a zážitky predsa v Tescu nekúpiš, tak prečo nie. Kolega – čiastočne južan, maďarsky plynule hovoriaci, momentálne ale Tatranec a horský bežec už týchto pretekov absolvoval viac a zaviazal sa niekoľkými prísahami, že kopce tam naozaj sú a celkom výživné. Nakoniec sme presvedčili ešte ďalšieho nič netušiaceho dobrovoľníka a bežecká delegácia zo Slovenska vyrazila za hranice dolnej zeme.

Preteky sa konali v nedeľu, pár km za hranicami v dedinke Diösjenö, kde bol štart aj cieľ. Sériu horských trailových pretekov robí združenie Terepfutás a v priebehu celého roka na území Maďarska usporiadajú okolo 20 takýchto pretekov. Nedeľnajšie preteky mali tri kategórie podľa vzdialenosti a prevýšenia. Ja som si vybrala 23 km/1100m prevýšenie, chalani bežali 35 km/1500m prevýšenie. Trasa pretekov bola príjemným prekvapením: dubové lesy, horské lúky – vôbec som nemala pocit, že som na juhu v Maďarsku. Organizátori využili všetky dostupné kopce a sľúbené prevýšenie bolo naozaj cítiť. Hodnotím to ako veľmi dobrú akciu a určite odporúčam.

V jeseni som už štartovala na jedných z týchto pretekov, a ak by sa niekto rozhodol ísť si sem zabehať, dávam do pozornosti pár dôležitých informácií. Prihlásiť sa treba dostatočne dopredu cez internet (všetky informácie na www.terepfutas.hu alebo na facebookovej stranke terepfutás.hu). Na každé preteky a kategóriu pretekov je limitovaný počet pretekárov, teraz to bolo po 200 na každú trať. Prevodom sa hneď platí aj štartovné (cca 15 Eur), takže na prezentácii v deň pretekov už dostanete rovno štartovné číslo s menom a čip. Za čip sa platí vratná záloha 5000 HUF. Zvláštnosťou oproti našim súťažiam je to, že na pretekoch nie sú žiadne výhry, vecné ani finančné. To zrejme odrádza od účasti ťažkých profesionálov :-) Celé preteky sa tak niesli v nekonečnej pohode, všetci sa navzájom povzbuzovali, či už na trati alebo v cieli. No stress, no panic :-)

Keď som bežala s niekym viac ako 10 sekúnd, automaticky začal rozhovor, čo bolo samozrejme zaujímavé, keďže moja slovná zásoba tohoto jazyka bola obmedzená čisto na frázy týkajúce sa holého prežitia, ktoré nám láskavo načmáral na kus papiera náš kolega (Kde je krčma? Kadiaľ mám ísť? Stratil som sa, čo mám robiť? a pod.). Niektorí však boli ochotní prepnúť na angličtinu, a dalo sa aj čo to pokecať. Ďalšou raritou sú občerstvovačky. Ovocie + rôzne gely, sušienky, olivy a nápoje od výmyslu sveta. Treba si však brať vlastný pohárik na pitie – vodu alebo nápoj vám nalejú len do vašej fľaše alebo camel backu alebo pohára, ktorý si pretekári nesú so sebou. Plastové poháriky, na ktoré sme zvyknutí u nás, tam nenájdete. Po dobehnutí v cieli sú sprchy, šatne a výber z troch druhov jedál. Support okolo pretekov aj organizácia fakt na jednotku.

Preteky odporúčam hlavne jedincom, ktorí si vedia vychutnať pôžitok z behu v peknej prírode a v priateľskej atmosfére.

Výsledky nájdete TU

 Sisa

Fotky Börszöny Trail: maďarské preteky v horskom behu

Diskusia

RE: Börszöny Trail: maďarské preteky v horskom behu
Martin 23.06.2016
redakcia Vetromagu gratuluje Sise k 1.miestu, ;)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri