Bokami Západných Tatier 2016

20.03.2016
bokami-zapadnych-tatier-2016

Slovenské naj naj skialpové preteky napísali na konci tejto prabiednej zimy už svoj deviaty ročník, a že sú na vzostupe popularity, o tom svedčí limit 180 štartujúcich. Prevýšenie cez 6000m a dĺžka cez 60km (podľa propozícií, reálne asi menej), to všetko rozložené do troch etáp od piatka 18. do nedele 20. marca – klasický, rokmi osvedčený scenár s kulisami Roháčov. K tomu spoločenský život a sprievodné akcie v piatok a sobotu večer (aj keď Davo Karničar nakoniec nedorazil), no skialpový sviatok ako sa patrí.

Tento rok počasie vyšlo len v piatok - aspoň nejaký bonus. Bolo nádherne, vraj niekde aj exkluzívna lyžba na dobrom snehu, aj keď južné sklony už slnko dosť oblizovalo. Z piatka na sobotu prefičal front, ale našťastie studený, takže žiadny dážď. V sobotu ráno zamračené, hore na hrebeňoch fičák (takže mierna zmena trasy, nešlo sa po hrebeni cez Tri kopy), kopce ľadové, na zamrznutom firne nesúvislý milimeter prášku. Ale postupne sa to trhalo, takže prichádzal prísľub peknej nedele. No vydržal len do noci. Ráno vrcholce v mlieku a hore fičák, tak bolo zrušené Lúčne sedlo a zo Smutného sa šibalo rovno dole, do cieľa.

 

 

Tentokrát sa všetko začínalo aj končilo na oravskej strane. V piatok a v sobotu sa teda končilo na Liptove, nad Žiarskou chatou. V podstate až nad Terasou a smerom dole k chate bolo treba lyže aj preniesť (na niektorých miestach), čo svedčí o katastrofálnom nedostatku snehu v nižších polohách. Aj keď hore nad pásmom kosodreviny to je stále všetko pekne vysnežené aj lyžovateľné.

 

 

Všetko podstatné o priebehu pretekov aj výsledkoch je na stránkach webových aj fejsbúkových - takže tu len pár fotiek zo soboty, ako sa to všetko pekne zoradilo do posledného výšľapu z Terasy na Hrubú kopu. Vedúca dvojka z prvého aj druhého dňa Trizna – Laštík fičala vpredu s náskokom pár desiatok metrov, za ňou v tesnejších rozostupoch tri dvojky prenasledovateľov. Prví veteráni Madaj  - Pisarčík viseli na siedmom mieste, s komfortným náskokom vo svojej kategórii, prvé ženy Dudášová – Ďaďová prešli s úsmevom nejakú polhodinku za prvými chlapmi. V nedeľu sa lámal chlieb, v mužskej kategórii Poliaci tuho útočili z druhého miesta, ale sa im nepodarilo. Ani inde sa žiadne prevratné zmeny na prvých miestach neudiali, a hádam aj všetci v zdraví došli.

 

 

Na koniec treba ešte popriať skoré uzdravenie Matúšovi Dankovi, ktorý síce do cieľa druhej etapy došiel po vlastných, ale odtiaľ už sa viezol vzduchom kvôli dochrámanému kolenu. Po vlaňajšom DNF, keď jeho parťák stratil lyžu, už dosť bolo smoly... Ostatným pretekárom sa hádam nič vážnejšie nestalo, aj keď pri viacerých pároch svieti vo výsledkoch DNF a DNS. Tak prajeme veľa chuti do ďalšieho skialpovania a organizátorom veľa síl do budúcoročného jubilejného ročníka.

Výsledky Bokami 2016

 

Vetroplachteam :-)

 

Fotky Bokami Západných Tatier 2016

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Bokami Západných Tatier 2016
Ripo 21.03.2016
Tu je balik fotiek zo soboty v origo velkosti: http://uloz.to/xPeNaW5Y/bokami-2016-zip

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri