5. Tatranská šelma VERTICAL 2016

05.08.2016
5-tatranska-selma-vertical-2016Aj bez tatranskej arogantnosti nemusím dokazovať, že pre „skajraning“ a ešte k tomu „vertikal“ neexistuje široko ďaleko lepšie prostredie ako vo Vysokých Tatrách. Ide tu o jediné. Natočiť čo najviac výškových metrov na čo najmenšej vzdialenosti. Oficiálnou cestou sa z tejto hádanky nakoniec vynorí jediná možnosť a správna odpoveď znie: Starý Smokovec – Slavkovský štít.

Koncom júla, jubilejný piatykrát vybehli bežci s extrémnejšími sklonmi do výšky 2452m.n.m. a to na vzdialenosti tesne pod 7km. Boom horského behu chytil za pačesy už aj Šelmu. Limitných 200 miest na štarte s veľkým predstihom odišlo ako teplé rožky. Pretekári zo siedmich krajín si brúsili pušky na lov a ďalší limit dve hodiny. Do tohto času musíš vybehnúť hore, ak chceš byť vedený vo výsledkovej listine. Preto sa pred štartom neodporúča pozerať na turistický čas zo smerovníka 5:15hod.

Späť ku pretekom. Krásne počasie už tradične býva zvykom na „Slavkáči“. Vyrysované lýtka sa hemžili od rána pri stanici lanovky a vedľa vily Úradu vlády. Presne o 9:00 sa začala naháňačka a boli vidieť rôzne taktiky. Niektorí sa chceli blysnúť dobrých odpichom, ďalší radšej šetrili sily až za „Nos“. Nasledoval hlt vody alebo PowerBar ionťáku na Maximiliánke (1530m.n.m.), kde je občerstvovačka a prípadne aj pripravení chlapi z HZS DZ VT. Poradie sa celý čas miešalo, až sa vymiesil prvý hore Jožo Hlavčo (Dynafit) v čase 1:04:06hod. Traťový rekord si síce nevylepšil, ale vyhral tu v celej histórii pretekov. Pódium hlavnej kategórie doplnili mlaďasi, druhý Andrej Paulen a tretí Miro Hraško.

Medzi tou krajšou polovicou populácie si dobehla už pre tretiu výhru Češka Marie Delingerová. Svoj rekord dokázala ešte vylepšiť o pár sekúnd na 1:24:13hod. Druhé miesto si vybehla Poľka Monika Gozdz a tretia skončila Michaela Kucháriková, ako jediná Slovenka medzi prvými šiestimi najrýchlejšími babami.

Ani chlapi s vekom nad 40 rokov ešte nenašli rozum. Preto sme im vytvorili samostatnú kategóriu, veď nebolo ich vôbec málo. Ako prvý dobehol Zdeno Longauer za 1:11:48hod, celkovo desiaty. Druhý Poliak Kulajanskas a tretí miestny Kaktus.

Keď v cieli všetci chytili znovu tep a dych, zapili Tekmarky Redbullom a doplnili stratené vitamíny, vydali sa na cestu späť. V Malom Smokovci pri Hoteli Amalia**** ich čakal ešte obed, chillout zóny našich partnerov Tatratea a Redbull a bohaté vyhlásenie rôznych výsledkov a tomboly.

Aby toho nebolo málo, o necelé tri týždne (víkend 19.-21.8.) je tu tretia Tatranská šelma Ultra. Jej konfekčná veľkosť sa trochu nafúkne. Ideálne miery 90-60-90 sú zachované, použije sa len tatranský koeficient a nakoniec je z toho 55km/3100m+ a to v žulových podmienkach. Štartovka je bohužiaľ už dávno naplnená, ale lístky na státie pre divákov ešte zvýšili.

Nie malé obštrukcie a povolenia stoja za organizáciou tejto tatranskej skyrunningovej minisérie v najvyššom stupni ochrany prírody. Preto ďakujem riadiacim funkciám TANAPu a iným „ochranárskym“ inštitúciam, že pri nás stoja a podporujú nás. Ako naša dobrá vizitka môže byť informácia ohľadom prežitia tatranskej šelmy bez jedného šrámu. V neposlednom rade neboli nájdené žiadne odpadky, odhodené počas pretekov. O tom svedčí charakter celej akcie a skupiny ľudí, ktorá akciu absolvovala. Táto tradičná tatranská športovo-spoločenská udalosť sa teší veľkej popularite a je braná s veľkým rešpektom zo všetkých strán.

Matúš Vnenčák

www.tatranskaselma.com powered by Dynafit l Sportrysy l O2 l Slovenské elektrárne

Fotky 5. Tatranská šelma VERTICAL 2016

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri