10° Tatranská Šelma Vertical 2021

07.08.2021
10°-tatranska-lelma-vertical-2021Jubilejný Slavkáč ukázal silu prírody, keď preteky museli byť skrátené a to žiaľ iba na Maximiliánku (1530 m n m). Vytrvalostný vertikál (7k / +1400m) sa zmenil na lesný šprint do kopca (3,5k / +500m).

Blížiaci sa front a hromy v diaľke rozhodli, a to doslova pár sekúnd pred štartom. Cieľ sa posunul na úroveň konca lesa, začínajúcej sa kosodreviny a ostrého skalnatého hrebeňa. Neskôr na radare boli zaznamenané blesky v okolí vrcholu Slavkovského štítu v čase cieľového limitu... Jedno je isté, z desiatich štartov sa podarilo bezpečne končiť na vrchole sedemkrát a teda vertikálna šelma má úspešnosť ako najsilnejší Tatranský čaj (70%).

Síce nikto z pretekárov sa tento rok nepochváli gýčovou fotkou z vrcholu, ale tí najlepší sa môžu aspoň svojím výsledkom a fotkou z bedne. V početnej kategórii mužov nad 40 rokov boli ocenení najrýchlejší piati „starci“. Veteránsky hetrik si odniesol Ján Ďurmek (22:49), s náskokom pred dvoma Poliakmi – druhý bol Zbygniew Jaworski (23:43) a tretí Piotr Biernawski (24:12). Štvrtý dobehol Ľubo Juroš za 25:16 a piaty Marek Vidlička (26:24).

Asi najväčšia kvalita sa zišla medzi ženami a vyhlásené boli "TOP 7". Prvé tri miesta pobrali Poľky. Miska Witowska pridala už druhé víťazstvo v luxusnom čase 24:39. Druhá dobehla držiteľka traťového rekordu na normálnej trati Megi Krzeptowska (25:17) nasledovaná Iwonou Januszyk (25:45). Za pódiom sa zoradili Katka Lovrantová (26:47), Eszter Hortobágyiová (27:14), Rebeka Rizmanová (27:48) a Katarzyna Fraczysta (27:59). Ženská časť štartovného poľa sa každoročne zvyšuje. Tento rok z limitných 200 bežcov ich bola viac ako pätina.

Mená najrýchlejších mužov hlavnej kategórie sa posledné roky veľmi nemenia. Svoju dominanciu však potvrdil Jožo Hlavčo (20:56) a zvíťazil na všetkých desiatich ročníkoch! Druhý Andrej Paulen (21:16) a tretí Marcin Rzeszotko (21:36) musia ešte dotrénovať... Boj o cenné a ocenené štvrté až šieste miesto bol v sekundách. Štvrtý bol nakoniec Matúš Danko (21:54), piaty Miro Hraško (21:57), šiesty Peter Ceniga (22:57) a siedmy Lukáš Martinka (23:02).

Akcie v horách sú nevyspytateľné, ale vždy bude prvoradá bezpečnosť - a preto v nasledujúcom ročníku začneme novú dekádu „smokoveckého cezpoláku“ tromi zmenami.

Štart posunieme na 6:45, časový limit na výsledkovú listinu bude 1h 45min a vyhlásenie výsledkov bude hneď na vrchole! Kto rýchlo zbehne dole, môže si ešte šupnúť druhú fázu alebo deťom urobiť raňajky...

Ďakujeme všetkým za priazeň a sponzorom za podporu: Dynafit, Salewa, Mesto Vysoké Tatry, Prešovský samosprávny kraj, Sportrysy, InMountain Physio a množstvo ostatných.