Tatranská Šelma Ultra 2019

31.08.2019
tatranska-lelma-ultra-2019

Už tradične tri týždne po Slavkáči sme štartovali Magistrálu. V piatok sa začali v Ždiari schádzať výberoví bežci a šťastlivci z lotérie. Limit 200 ľudí kvôli ochrane prírody je optimum i čo sa týka organizácie, bezpečnosti a komfortu. Na konci Monkovej doliny v Hoteli Magura je perfektné zázemie pretekov, s parádnym výhľadom na Belianky.

Listina prekárov bola zverejnená pár mesiacov dopredu. No neskorší víťazi v kategóriách prejavili záujem až neskôr a boli doplnení až na poslednú chvíľu. Vždy budeme dbať na kvalitu, výkony a posúvanie traťových rekordov: muži 5:23 h, muži nad 40 6:01 h, ženy 6:29 h.

Poveternostné podmienky boli v deň štartu v Tatrách ukážkové. Vo výške 1500 m okolo 15 stupňov, polooblačno a miestami hmla so slabým vetrom. Trať z Podbanského do Ždiaru dobehlo v cieľovom limite 10:10 h zo 187 štartujúcich 151 bežcov. Zvyšok bol eliminovaný už počas priebežných stop časov na Sliezskom Dome a na Hrebienku.

Najrýchlejší muži sa miešali od štartu až do posledného stúpania na Predné Kopské. Z Brnčalky odchádzali najlepší traja v jednej minúte. Ešte väčšie prekvapenie bola prvá žena. Od prvej občerstvovačky pri Kempinskom sa pohybovala v desiatke celkovo a išla zreteľne za ženským rekordom.

Hlavnú kategóriu mužov vyhralo nakoniec 20-ročné české mladé ucho Antonín Semerád (5:52 h), len pol minúty za ním druhý Patrik Milata (5:53 h) a bedňu doplnil ďalší Čech Matej Kubina (6:03 h). Vyhlásení boli ešte štvrtý Michal Repta (6:08 h) a piaty Nikola Ivanov (6:17 h). Chlapov v strednom veku vyhral Filip Kristl za (6:07 h). Druhý skončil Vlasta Morávek (6:33 h) a tretí tatranec Ján Šustr (6:49 h)

Ženy vyhrala Češka Marcela Vašínová systémom štart – cieľ v čase 6:29 h a rekord posunula o 38 minút. Druhá dobehla Poľka Agniezska Krowicka (7:20 h) a tretia opäť Češka Hana Holoubková (7:23 h). Top 5 doplnili ešte Marcela Rambová (7:45 h) a Lucia Dobrucká (7:49 h). Štartovné pole tvorili bežci z 10 krajín.

THS-DZ ošetrila niekoľko malých odrenín a HZS mala výjazd ku pretekárovi s vytknutým členkom. Preto tento ročník hodnotíme úspešne zo všetkých uhlov. Ďakujeme všetkým bežcom a divákom za priazeň, sponzorom a partnerom za podporu a pomoc.