Preteky - Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského - Vetroplach magazin

Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského

24.06.2015
nosicska-stovka-2015-–-xiv-memorial-dura-petranskehoV priebehu roka sa na Slovensku konajú iba 2 akcie horských nosičov, kedy sa medzi sebou schuti porovnajú a večer poriadne zabavia. Či „schuti“ a „poriadne“ vedia iba tí, ktorí nejakú Sherpu a Stovku niekedy absolvovali.

Aj tento rok si takto v strede júna pripomenuli ľudia z hôr a nosiči svojho parťáka Juraja Petranského, ktorý zahynul pred 15 rokmi pri vynáške v hangu pod Terynkou. V minútke ticha si všetci spomenuli aj na Duška Hudáka, ktorý ešte pred rokom na Stovke súťažil, a dnes už medzi nami nie je.

V nosičských kruhoch panuje rodinná atmosféra, no zároveň drsná rivalita. Svedčí o tom fakt, že pravidelní účastníci sú aj tí, ktorí z objektívnych príčin sa už tomu remeslu nevenujú:
- Jeden je dochrámaný z nosenia,
- Druhý má bolesti ešte z čias keď nosil,
- Tretí rozbitý už nenosí lebo ho bolia bedrá a kolená,
- Štvrtý bývalý nosič je prítomný s barlami,
- ...ide to tak postupne ďalej až dovtedy, kým počet štartujúcich nepresiahne menšinu.

To však nemení sa demolačných súbojoch na trati. S kilečkom na chrbte sa na trať Hrebienok – Zamkovského chata odvážilo 19 hrubokrkých. Do kompenzácie priamej úmery so zdravým rozumom boli na štarte aj 4 baby (25kg) a 4 zmiešané dvojky (25+75kg) a 1 rodina (100kg) bezo zbytku – Matúšekovci.

Z Hrebienka sa postupne vytrácali nosiči v 3-minútových intervaloch. Horúci letný deň sa odrazil na výsledkoch. Traťák Braňa Karafu (39:18) v pohode vydržal. Z víťazstva sa tešil domáci Zámkar Rasťo Goriščák (40:49). Tento hlavohruď konečne ukázal svoju silu a je to jeho prvé víťazstvo v nosičských pretekoch. Druhý bol Maťo Fabšík (43:05) z Borišova, ktorý už medzičasom stihol vyhrať Stovku trikrát. Na bedňu sa ešte pomestil reprezentant Terýnky Matúš Vnenčák (43:34). Silné štartové pole sa husto zoradilo v ďalšom slede. Žiadny pokles výkonnosti u nosičov nebadať. Je za tým drina a litre potu počas celého roka. Viac ako pol milióna turistov sa ročne napapá z vynášok, ktoré títo nosiči na svoje chaty vynesú...

Po dokráčaní posledného stovkára sa priebežne vyhlásili výsledky a rozbehla zábava v tradičnom tatranskom štýle. Každoročný záťažový test terasy Zamky vydržal. Niektorí mali ešte sily zájsť spať na svoje miesto, Mariena plynule prešiel z tanca na stole do spánku. Všetky medvede TANAPu boli videné už pred polnocou pri migrácii slovensko-poľských hraníc, takže turistická sezóna sa môže začať...

Kto má guráž si zapretekať s krosnami na chrbte, najbližšia možnosť bude v sobotu, 17.10. na chatu pod Borišovom. Prvýkrát sa uskutoční Sherpa Rallye vo Veľkej Fatre a bude sa niesť sud (70kg).

Matúš Vnenčák

Fotky Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
jana 24.06.2015
klobuk dole, ste super. aj posledna fotka :)

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
Jaraba 24.06.2015
Prosím vysvetlite mi niekto zasvätený, či sú to "krosná" alebo "krošne". Lebo mne sa pod pojmom "krosná" v hlave zjaví taký ten sersám na tkanie kobercov... Inak pekné nohy. Všetci! :o)

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
Jano 24.06.2015
Krosne su specialne drevene nosidla, ktore pouzivali remeselnici na nalozenie tovaru na predaj po chotari. V horach sa specialne upravili na vynos tovaru s velkou vahou. Kazdy nosic ma individualnu krosnu na jeho postavu. Krosna, nie krosna, tie su na pletenie vlny.

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
sherpa 24.06.2015
Jano dobre hovori, aj slovniky to potvrdzuju ;-). http://slovnik.azet.sk/pravopis/kratky-slovnik/?q=krosn%C3%A1 su rozne mutacie, kazdy si po svojom hudie, ale nosia tie vahy na chrbtoch.

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
Jaraba 25.06.2015
Ďakujem, páni, uspokojili ste ma. Presne to som chcela počuť :o)

RE: Nosičská stovka 2015 – XIV. Memoriál Ďura Petranského
Jano 30.06.2015
co viem, tak "krosná ci krošňa" je to jedno. Kazdy si to vola ako chce. Neskutocny vykon kazdeho nosica, odhodlanie na rozdavanie

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 3986442