8° Tatranská Šelma Vertical 2019

03.08.2019
8°-tatranska-lelma-vertical-2019-

Koniec júla patrí vo Vysokých Tatrách prestrelke najlepších bežcov-vrchárov zo Slovenska a okolitých krajín. Tento rok tomu nebolo inak a kvalita dorazila vo všetkých troch kategóriach. Inak však to bolo na trati, po ktorej sa bežalo...

Po druhý raz v osemročnej histórii bol cieľ skrátený a umiestnený do nižších polôh. V roku 2012 sa bežalo po „Nos“ do výšky 2300m kvôli nízkej viditeľnosti a námraze, hore totiž mrzlo a chodník bol zaľadnený. Tento rok bol cieľ ešte nižšie na „Maximiliánke“ (1530mnm). Už ráno pred štartom o 8:30 začalo pršať, v okolí padli prvé blesky a zo západu sa hnala búrka s nebezpečnou intenzitou. Rozhodnutie skrátiť padlo tesne pred štartom, pochopiteľne s nevôľou u niektorých petekárov. Nakoniec búrka Slavkáč obišla. No v ten istý deň na bežeckých pretekoch v južnom Tirolsku trafil jednu zo štartujúcich blesk. Po prevoze vrtuľníkom do nemocnice zraneniam podľahla. U nás bude vždy prvoradá bezpečnosť účastníkov a organizátorov.

Skrátením trate sa musel každý preštelovať na tretinový čas. Vzdialenosťou polovica (cca 3,5km) ale prevýšením len tretina, necelých 500 výškových metrov. Hneď po štarte striekal každému z uší laktát. Predošlý víťaz Jozef Hlavčo vypálil ako z dela spolu s ostatnými. Nakoniec opäť vyhral, v čase 21:03. Len 3 sekundy za ním dobehol Andrej Paulen (21:06) a Miro Hraško tretí ešte o polminútu neskôr (21:39). Ďalej sa zoradili skialpinisti štvrtý Danko (21:39), piaty Fraňo (22:08) a šiesty Šiarnik (22:48). Medzi nich sa vliepal prvý veterán Ján Ďurmek (22:29). Pódium štyridsiatnikov doplnil Poliak Biernawski (24:38) a Čech Žajdlík (24:58).

Opäť silnú konkurenciu medzi babami ešte viac vyzdvihla Marianna Jagerčíková, prvýkrát štartujúca vo Verticali na Slovensku. Svoju dominanciu potvrdila a pri absencii rekordérky Megi Kozielskej pohodlne zvíťazila s časom 25:58. Striebro a bronz brali mladá Maďarka Osi Eszter (27:34) a Poľka Katarzyna Fraczysta (28:16). Mimo pódia boli ešte ocenené štvrtá Slovenka Rizmanová (28:20) a piata Poľka Krowicka (28:25). Po vyhlásení ešte nasledovala bohatá tombola, kde mohol vyhrať každý. Kompletné výsledky nájdeš tu.

Napriek okolnostiam hodnotíme aj tento ročník „Slavkáča“ za vydarený, nakoľko nedošlo ku žiadnym ťažším úrazom (afterparty vynimajúc). Pevne veríme, že tomu tak bude aj o dva týždne na „Magistrále“. Všetko je prichystané, takže sa tešíme na stretnutie a na podané kvalitné výkony.

Ďakujeme všetkým bežcom a divákom za priazeň, sponzorom (Dynafit, Sportrysy, Salewa, Sport 2000) a partnerom (Prešovský samosprávny kraj) za podporu a pomoc.