2. Beh na Slavkovský štít

21.08.2012
2-beh-na-slavkovsky-stit

11.8.2012 sa odohral vo Vysokých Tatrách veľký súboj amatérskych, ale aj profesionálnych športovcov z rôznych kútov Slovenska a zahraničia. Predpovedané neprajné počasie kupodivu tentokrát vyšlo a tým sa skresalo očakávané štartové pole. Nie len tatranci vedia, že škaredé počasie neexistuje, existuje iba zlé oblečenie, preto na kvalite pretekárov neubudlo a navzdory počasiu to bola veľmi vydarená športová akcia. Črtal sa tu boj o traťový rekord a takmer dvojnásobný počet pretekárov oproti roku predchádzajúcemu...

2.Beh na Slavkovský štít 2012 sa môže svojimi parametrami hrdo pýšiť najťažším behom do vrchu na Slovensku, ale aj v šírom okolí. Profil trate smelo konkuruje SKY RUNom v Alpách a preto na štarte sa zišlo veľmi kvalitné medzinárodné štartové pole. 137 pretekárov, z toho 14 žien bolo odštartovaných ráno o 9:30 zo Starého Smokovca na predvrchol Slavkovského štítu, do sedla za Slavkovským Nosom.

Skrátenú trať odporučila organizátorom Horská služba kvôli veľmi mizivej viditeľnosti v najvyšších partiách nad 2000m, kde okrem hmly boli namrznuté skaly, snežilo a teplota sa pohybovala okolo 0°C. Trať bola preto skrátená do výšky cca 2310m. Tento rok preto logicky traťové rekordy padať nemohli, avšak víťazi kategórií si vecné ceny pre traťové rekordy aj tak odniesli. Oproti minulému roku bol limit pre kvalifikovanie pretekárov do výsledkovej listiny skrátený na 2 hodiny. Pár nezainteresovaných ľudí malo výhrady voči zníženému limitu. Nakoniec sa ukázalo, že iba 3 pretekári nestihli tento limit, preto toto rozhodnutie bolo neskôr brané zo všetkých strán ako správne. Urýchlil sa tak priebeh celej akcie a predsa len, sú to preteky v behu a nie turistický pochod :)

Keďže organizátori zabezpečili veľké množstvo vecných cien, pretekári sa mohli tešiť ešte pred vyhlásením na bohatú tombolu a následne z dekorovania najlepších v 3 kategóriach. V hlavnej kategórii mužov do 39 rokov bolo ocenených 5 najväčších borcov. Zvíťazil aj po druhýkrát skialpinista a skvelý horský bežec zo Slovenska Jozef Hlavčo z klubu Skialp Bobrovec Dynafit, ktorý trať s dĺžkou cca 6,7km a s prevýšením cca 1290m vybehol za 57 minút a 30 sekúnd. Pódiové umiestnenia si ešte rozdelili na 2. mieste český reprezentant Ondřej Horák, 3. skončil skúsený Poliak Zbigniew Jaworski, 4. Slovák Ján Ďurmek a 5. mladý Čech David Pelišek. V ženskej kategórii vyhrala Alžbeta Železníková z klubu PATO Nižná. Minuloročná víťazka Katarína Drahovská skončila na 3. mieste so stratou na víťazku viac ako 2 minúty. Na striebornej pozícii sa umiestnila domáca Daniela Kotschová. V kategórii mužov nad 40 rokov vyhral opäť Milan Madaj, ktorý v absolútnom poradí skončil tretí a znovu potvrdil, že ešte stále patrí medzi špičku.

Zmenou oproti minulému roku bolo aj vyhlásenie výsledkov, ktoré tento rok bolo umiestnené na Hrebienku v hoteli Sorea, ktorý ponúkol oveľa väčšie a reprezentatívnejšie priestory. Či už beh vo voľnej prírode, alebo priamo horský beh typu SKY RUN zažíva vo svete veľký boom a preto sme nechceli ostať na Slovensku aspoň v tomto pozadu. Výborné podmienky sme našli vo Vysokých Tatrách a ako šitý na mieru svojim profilom sa ukázal Slavkovský štít, kde na krátkej vzdialenosti turisti a bežci prekonajú prevýšenie takmer 1500m.

Tento ročník, ktorý vychytáva postupne všetky muchy, podľa odozvy z radov pretekárov, divákov a vôbec všetkých, ktorí sa na ňom nejako zúčastnili, môžeme hodnotiť ako veľmi úspešný. Ďakujeme preto sponzorom a partnerom, ktorí akýmkoľvek spôsobom zadotovali túto rastúcu športovo-spoločenskú akciu vo Vysokých Tatrách.

Fotogalériu a výsledky nájdete na našej stránke, príp. pár recenzií na ostatných stránkach ako napr.

poprad.korzar.sme.sk/c/6496028/beh-na-slavkovsky-stit-ozdobili-nove-rekordy.html